Priprema auta za duže putovanje
Ukoliko planirate da krenete autom na duže putovanje, preporučujemo da ga dve nedelje pre polaska iskontrolišete, kako vas ne bi doveo u nezgodnu situaciju i ostavio negde na putu.
Pred putovanje je važno da proverite:
1. Nivo i stanje motornog ulja. Uradite mali servis i zamenite sve filtere ukoliko mu se bliži termin za isti.
2. Tečnost za kočnice. Proverite i kočione pločice i diskove kako biste bili sigurni da vozilo može sigurno da se zaustavi.
3. Tečnost za hladnjak (antifriz). Nikako ne proveravajte dok je vruć motor, sačekajte da se ohladi bar 15 minuta. Odvrnite poklopac, i proverite da li je hladnjak pun. Pogledajte dodatnu posudu i napunite je ako je nivo ispod predviđenog.
4. Ulje servo volana. Najbolje je pogledati uputstvo proizvođača, jer se dosta razlikuju, u zavisnosti od modela i marke automobila.
5. Tečnost za vetrobran. Izostanak tečnosti može izazvati velike probleme ako vas iznenadi pljusak, sneg ili susnežica.
6. Gume. Ne smete zaboraviti da redovno proveravate stanje guma i felni i pritisak u pneumaticima. Obično se podatak o propisanom pritisku nalazi na ležaju vrata vozača, a svakako i u uputstvu.
Vazduh možete lako dodati na benzinskoj pumpi ili kod vulkanizera. Nemojte stvarati veći pritisak od propisanog. Napumpajte i rezervni točak.
Ukoliko vam vibrira volan pri vožnji, može se desiti da je vašem automobilu potrebno samo balansiranje guma, ali ukoliko se i nakon toga vibracije volana ponavljaju, verovatno je to zbog dotrajalih guma koje bi trebalo da zamenite novim.
7. Svetlosnu signalizaciju. Uz pomoć prijatelja pregledajte signalizaciju i po potrebi zamenite pregorele sijalice. Ukoliko se ne snađete sami potražite pomoć od auto električara.
Osim što možete platiti kaznu zbog neispravne signalizacije, ona je i vaš jedini način komunikacije sa drugim vozačima. Zato ne krećite na put dok se ne uverite da je sa vašom signalizacijm sve u redu.
Rezevne sijalice više nisu deo obavezne opreme u vozilu, ali nije na odmet da ih imate.
8. Donji deo vozila. Ukoliko imate pristup kanalu obavezno iskontrolišite amortizere, trap, auspuh i nosač motora, pričvršćenost šus pleha, stanje creva za kočnice i drugo. Ne bi bilo loše da odradite i reglažu trapa ukoliko planirate da vozite velikim brzinama.
9. Klima uređaj. Uvek pred putovanje proverite da li je ispravan klima uređaj i čist filter kabine. Pored toga što svim putnicima povećava komfor u toku vožnje, prijatna temperatura u kolima veoma utiče na koncentraciju i sposobnosti vozača.
10. Opremu. Klikom na sliku ispod saznajte šta je potrebno da imate od opreme u vozilu kada vas zaustavi policija, kao i šta još preporučujemo da stavite u gepek za svaki slučaj.
11. Akumulator. Prosečni radni vek akumulatora danas je 4 godine. Obično postoji oznaka na samom uređaju - datum kada je postavljen. Stanje akumulatora meri voltmetar ili unimer. Ukoliko se utvrdi da je akumulator nedovoljno napunjen, potrebno ga je dopuniti ili kupiti novi.
12. Brisače. Ukoliko su metlice istrošene, lako ih je zameniti, i nije veliki izdatak. Obično traju 6 meseci do godinu dana.
13. Enterijer. Proverite funkcionalnost prozora jer vam policija i carina pri kontroli može tražiti da spustite iste kako bi imala uvid u unutrašnjost auta. Proverite i kontrolne lampice upozorenja na tabli. Sirenu i ručnu kočnicu možete testirati i sami.
14. Pomoć na putu. Kod nas možete kupiti pakete Atlas 24h asistencije na putu po promotivnim cenama, tako da budete pokriveni i ako vam se desi nepredviđena situacija sa autom.
15. Priprema za zimu i minus. Ukoliko planirate da idete na zimovanje ili duži put u toku zime preporučujemo da pročitate i naš članak klikom na sliku ispod.